wtorek, 28 stycznia 2014

Kiedy należy nam się rekompensata za doznane krzywdy?

Często klienci, którzy kontaktują się z naszą kancelarią zadają nam pytanie czy należy im się odszkodowanie. Są też tacy, którzy przez przypadek dowiedzieli się, że za to co im się przytrafiło należy im się rekompensata.

Więc kiedy należy nam się odszkodowanie?


Kiedy jesteśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym będąc pasażerem, kierowcą, rowerzystą, pieszym. O odszkodowanie możemy się również ubiegać kiedy jesteśmy pasażerem pojazdu sprawcy wypadku. Rekompensaty w powyższych przypadkach możemy uzyskać z OC sprawcy oraz własnych ubezpieczeń obejmujących nieszczęśliwy wypadek. W przypadku kiedy wypadek jest śmiertelny o zadośćuczynienie z OC sprawcy może starać się najbliższa rodzina. A co w przypadku, kiedy jesteśmy sprawcą wypadku i odnieśliśmy obrażenia? Wtedy możemy ubiegać się o rekompensatę z własnych ubezpieczeń takich jak: NNW w ubezpieczeniu pojazdu, ubezpieczenie grupowe w zakładzie pracy czy inne własne polisy obejmujące nieszczęśliwy wypadek.
Kiedy do wypadku doszło z powodu zaniedbań administracji terenu czy budynku. Chodzi tutaj o pośliźnięcia na nieodśnieżonym, śliskim chodniku. Wypadki na nierównej drodze lub chodniku, które kwalifikują się do naprawy lub remontu. Wypadki w biurach, instytucjach, sklepach lub przed nimi. Wypadki podczas pracy.


Jeżeli nie jesteście pewni czy należy wam się rekompensata za doznane krzywdy zachęcam do kontaktu z naszą kancelarią. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania. 

8 komentarzy:

  1. Mam pytanie: co w przypadku likwidacji szkód z pakietów Assistance? Mam tu namyśli choćby zwrot kosztów holowania czy wypożyczenia samochodu zastępczego. Chodzi mi nie tylko o poszkodowanego, ale jak u Państwa w Kancelarii wygląda sprawa u poszkodowanego? Czy również w jakiś sposób ubiegacie się o całkowity zwrot kosztów w przypadkach niedopełnienia tej części umowy przez TU?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie spotkałam się z takim przypadkiem aby ktoś z naszych klientów potrzebował pomocy w tego typu sprawie. Przeważnie pomagamy w uzyskaniu należnego odszkodowania w szkodzie rzeczowej z OC sprawcy. Staramy się również o zwrot wartości handlowej/rynkowej auta ale to również z OC sprawcy.
      Jeżeli nasz klient potrzebowałby pomocy w tego typu sprawie to możemy pomóc lub doradzić co trzeba zrobić w takim przypadku.

      Usuń
  2. A co się dzieje, jeżeli jedziemy jako pasażer własnym samochodem. Mam na myśli jeżeli prowadzi ktoś z rodziny lub np. znajomy i on powoduje wypadek. Czy wtedy nam się cokolwiek należy z naszej polisy OC ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jednak tylko za szkodę osobową. Za szkodę rzeczową, w takim przypadku, możemy ubiegać się o odszkodowanie tylko z polisy AC o ile taką posiadamy.

      Usuń
    2. Mam pytanie odnośnie przypadku, w którym jak powyżej - nasz pojazd prowadzi ktoś z rodziny lub znajomy ale już po zdarzeniu okazuje się, że nasza polisa OC jest nieważna? Wygasła kilka dni wcześniej.

      Usuń
    3. Jeżeli kończy nam się ubezpieczenie OC i zapomnimy go przedłużyć, to jest ono przedłużane automatycznie. Pod warunkiem, że były opłacone wszystkie składki za poprzedni rok. Ubezpieczenie OC może nie obowiązywać w przypadku kiedy wypowiemy poprzednie ubezpieczenie i nie zawrzemy nowego ubezpieczenia OC. Więc w przypadku, kiedy zapomnimy odnowić ubezpieczenia i mamy wypadek, to ono nadal obowiązuje i możemy ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

      Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź. Piszecie jeszcze, że staracie się o zwrot wartości handlowej/rynkowej auta. Wiem z własnego doświadczenia, że dostaje się zwrot kosztów naprawy auta z OC sprawcy czy to zawiera właśnie tą wartość handlową ?
    Proszę o wyjaśnienie co to dokładnie znaczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Utrata wartości handlowej jest to różnica w wartości samochodu przed wypadkiem i po. Dzieje się tak w tedy gdy po naprawie nie można przywrócić pojazdowi stanu sprzed wypadku. W takim przypadku ubezpieczyciel ma również obowiązek zwrócić koszty naprawy jak i utraconą wartość handlową.

      Usuń